Wycieczka do Zakopanego

Do Zakopanego!!!! Te słowa padły na początku roku szkolnego z ust dyrektora szkoły- Jacka Kapałki. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ większość z nas właśnie w górach chciała spędzić majówkę. Nie mogliśmy się doczekać i już od dawna planowaliśmy trasę wypadu. Zaczęliśmy odliczać dni, aż w końcu nadszedł upragniony przez wszystkich 07 maj- dzień wyjazdu.

07 maja o godzinie 6:30 odbyła się zbiórka uczestników wycieczki a po pożegnaniu z rodzicami około godziny 7:00 wyruszyliśmy w trasę, aby jak najszybciej dotrzeć do Zakopanego.

Nasza Willa u Franka znajdowała się w zacisznym miejscu Zakopanego. Zaraz po przybyciu i zakwaterowaniu podziwialiśmy piękne górskie widoki z naszych okien. Po obiedzie wybraliśmy się do Term Chochołowskich, które stanowią największy kompleks aquaparkowy na Podhalu. Do dyspozycji gości było 30 basenów i beczek wypełnionych wodą termalną o właściwościach leczniczych i terapeutycznych, jacuzzi, zjeżdżalnie, rwąca rzeka, siatka do wspinaczki, gejzery wodne, hydromasaże w wodzie solankowej czy aktywny relaks w basenie pływackim. Po tak relaksującym i odprężającym popołudniu mieliśmy zaplanowaną kolację a po niej dyskotekę z grillem i ogniskiem na łonie pięknej górskiej natury.

Drugiego dnia po zjedzeniu śniadania oraz posprzątaniu pokoi, o godzinie 9.00 wyruszyliśmy na wycieczkę by zwiedzić Skocznię Narciarską. Wielką atrakcją, zwłaszcza dla dzieci był wyjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt Wielkiej Krokwi. Rzut oka znad rozbiegu skoczni, pozwolił nam wyobrazić sobie co czują przed skokiem zawodnicy siedzący na belce startowej (np. podczas zawodów Pucharu Świata).

Po obiedzie mieliśmy zaplanowane zwiedzanie Jeziora Czorsztyńskiego. Mieliśmy okazję pływać gondolami po Jeziorze Czorsztyńskim i podziwiać piękno Pienińskiego Parku Narodowego oraz ruiny gotyckiego zamku położone na wzgórzu nad Dunajcem i średniowieczną warownię znajdującą się na prawym brzegu zbiornika czorsztyńskiego. Po rejsie gondolami zwiedzaliśmy Park Miniatur Zabytków Podtatrza w Niedzicy oraz byliśmy na seansie w kinie 9d dzięki czemu mogliśmy się przenieść w świat fantazji wirtualnego świata, doświadczając niezapomnianych wrażeń i wielu emocji. Dzień zakończyliśmy dyskoteką i grillem, na którym serwowane były kiełbaski, karczek, kaszanka, udka z kurczaka oraz oscypki na gorąco.

Na trzeci dzień wycieczki stawiliśmy się na pysznym śniadaniu a po naładowaniu akumulatorów wyruszyliśmy zwiedzać kolejne atrakcje Zakopanego.

Chyba nie ma turysty, który nie był na szczycie Gubałówki, dlatego my postanowiliśmy na nią wjechać najnowocześniejszą w Polsce kolejką linowo-terenową. Jedno jest pewne, widoki jakie rozciągają się z jej szczytu na Tatry są naprawdę niezapominane. Można było zobaczyć praktycznie całą panoramę Tatr Polskich i części Słowackich oraz pasma Babiogórskiego. U stóp Gubałówki, na deptaku prowadzącym z Krupówek do dolnej stacji kolei linowo-terenowej na Gubałówkę, mieliśmy czas wolny podczas którego chodziliśmy po największym bazarze w Zakopanem.

Można było na nim zakupić rozmaite góralskie pamiątki (między innymi ciupagi, czapki, kapcie, swetry, naczynia, ozdoby, pluszaki i inne), wyroby regionalne, przedmioty rzemiosła artystycznego, obrazy i rzeźby wykonywane własnoręcznie przez podhalańskich artystów.

Był to niestety ostatni dzień wycieczki. Po obiedzie i spakowaniu się wyruszyliśmy autokarami w drogę powrotną – do domu. Po drodze zwiedziliśmy również malownicze okolice Spisza. A w miejscowości Dursztyn o. Bartek oprowadził nas po klasztorze w Dursztynie gdzie wspólnie odmówiliśmy modlitwy majowe. Mieliśmy okazję zobaczyć występy Zespołu Regionalnego „Honaj”, założonego w kwietniu 2007 roku z pomocą działaczy Związku Polskiego Spisza przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopuszne , który tworzy grupa taneczna składająca się z dzieci i młodzieży z Dursztyna oraz przygrywającej im kapeli.

Miłym zaskoczeniem były również występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dursztynie, którzy przedstawili fragment spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry oraz regionalne tańce i przyśpiewki ludowe. Była to miła integracja uczniów z naszych szkół, która mamy nadzieję będzie kontynuowana niebawem u nas na Ponidziu.

Finałem tej trzydniowej wycieczki była kolacja w Zameczku w Książu Wielkim, po której wróciliśmy do domów.

Podczas tej wycieczki mogliśmy się wiele nauczyć oraz zobaczyć dużo pięknych zakątków. Poznaliśmy uroki Tatr, Zakopanego. Dzięki wspaniałej pogodzie plan wycieczki został w pełni zrealizowany. Ta wycieczka pokazała nam jak w naszym kraju jest pięknie i że warto tutaj mieszkać i zwiedzać jego zakątki.

Galeria

X ogólnopolski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych

W dniach 20-22 kwietnia 2018r. odbył się w Bydgoszczy X ogólnopolski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych.  Drogą losowania z oddziału regionalnego Polska- Świętokrzyskie wylosowana została 10- osobowa grupa uczestników wśród których znalazł się uczeń naszej szkoły Krzysztof Michalczyk- laureat wielu nagród z różnych dyscyplin sportu min. lekkoatletyka, boccia, bowling, badminton. Po ceremonii otwarcia zaczęły się trzydniowe zmagania. Krzysiu brał udział w czterech dyscyplinach sportowych. Dał z siebie wszystko, mimo chwil załamania i łez nie poddał się. Zdobył  złoty medal  za skoki i ćwiczenia wolne, dwa medale srebrne w kategorii ćwiczenia na poręczach oraz zajął 4 miejsce w ćwiczeniach na drążku.

Zarząd Fundacji ufundował dla Krzysia prezent za wspaniałe osiągnięcia, który został wręczony przez Panią Prezes Annę Michnicką  na oficjalnym apelu dn 28.04.2018r. a Dyrektor Jacek Kapałka pogratulował rodzicom Krzysia.  Krzysiowi życzył dalszych sukcesów, kolejnych zwycięstw sportowych i  zapewnił, że szkoła będzie go wspierała w dalszej karierze sportowca.

Dzień Kobiet 2018

„ Świat bez kobiet byłby
jak ogród bez kwiatów ”
Dla kobiet, które mamy
moc życzeń dzisiaj mamy,
dużo szczęścia i miłości
oraz kwiatów i radości.....

8 marca każda kobieta czeka na życzenia! I ta najmłodsza i ta najstarsza. Wszystkie panie chcą się czuć tego dnia wyjątkowe. I tak też Panowie Fundacji Złote Serce na czele z Panem Dyrektorem Jackiem Kapałką zadbali o wszystkie Panie, które zaszczyciły nas swoją obecnością w tym dniu.

Uroczysta akademia odbyła się 9 marca w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką panów M.Maja , K.Latochy, M.Mazur Ł.Rechowicz przygotowali przedstawienie pod tytułem „8 Marca- Dawniej i Dziś”.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Mirosława Wiśniewska – Skarbnik Miasta i Gminy Pińczów, Pani Janas Anna – sekretarz Gminy Kije oraz Pani Olesiak Maria- Kierownik Gminnej Biblioteki w Kijach.

Na zakończenie akademii pan Dyrektor podziękował gościom za przybycie i imieniu wszystkich panów złożył serdeczne życzenia skierowane do wszystkich Pań. Wszystkie Panie zostały obdarowane kwiatami. Uwiecznieniem uroczystości był smaczny poczęstunek przygotowany przez uczniów z klasy Przysposabiających do Prac.

Galeria

Walentynki 2018

…mam serduszko, wielkie serce spójrz jakie czerwone, 
kogo kocham, kogo lubię rzucę w jego stronę... 
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję 
a czerwone dziś serduszko Tobie podaruję…

Dnia 8 lutego 2018 w naszej Szkole obchodziliśmy Walentynki. Dzień Świętego Walentego uznawany jest na całym świecie jako święto miłości. Tego dnia wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym (tzw. walentynkę), albo też obdarowujemy się prezencikami. W szkole od rana panował wyjątkowy nastrój, można było zaobserwować zwiększoną ilość serduszek oraz uroczystą dekorację, która dodatkowo podkreślała wyjątkową atmosferę szczególnego dnia. Z okazji tego święta nauczyciele Ośrodka przygotowali specjalną ,,Pocztę Walentynkową”, aby można było przekazać życzenia najbliższym. Uczniowie samodzielnie przygotowywali kartki, a później wrzucali je do wyznaczonej  skrzynki. Zabawę uświetniała wspaniała dyskoteka, która przeplatana była licznymi konkursami i zabawami z nagrodami dla wszystkich uczestników. Kartek do Poczty Walentynkowej wpłynęło wiele, a więc Panie Walentynki miały dużo pracy, wręczając walentynkowe serdeczności. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji, nauczycieli, wychowawców oraz pracowników szkoły. Ten dzień przyniósł wiele spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na zakończenie, każde dziecko otrzymało słodki podarunek. Cały dzień w szkole panował miły nastrój. Po raz kolejny Walentynki sprawiły uczniom wiele radości.

Galeria

Jasełka 2017

Tradycją naszej szkoły są coroczne Jasełka Bożonarodzeniowe. Nie inaczej było w tym roku. Dnia 29 grudnia 2017r. o godzinie 9.30 na Hali Widowiskowo Sportowej w Pińczowie zebrali się uczniowie naszej szkoły, pracownicy, rodzice i opiekunowie. Jasełka zostały przygotowane przez uczniów przedszkola pod przewodnictwem : Pani Joanny Dziury,  Pani Katarzyny Soi, Pani Anny Gębki, Pani Magdaleny Wójcik, Pani Ewy Bartosiak oraz starszych uczniów Ośrodka, który został przygotowany przez Panią Monikę Ziółkowską- Skrobałę, Panią Małgorzatę Gurak, Pana Łukasza Reszkę . Nad oprawą muzyczną czuwali: Pan Kamil Latocha, Ojciec Bartosz, Pan Michał Mazur, Pan Damian Pasternak. Natomiast oprawę plastyczną w tegorocznym przedstawieniu wykonali: Pani Agnieszka Kawiorska, Pani Iwona Dębska, Pani Paulina Klasińska , Pani Anna Głombińska, Pani Paulina Gądek.

Na początku uroczystości Dyrektor Jacek Kapałka przywitał wszystkich przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Ireneusz Gałuszka- Przewodniczący Rady Powiatu, Ryszard Barna – Wicestarosta, Mirosława Wiśniewska- Skarbnik Miasta i Gminy Pińczów, Marek Zatorski- Zastępca Burmistrza, Michał Klamiński- Dyrektor Hali Widowiskowo Sportowej, Anna Janus- Sekretarz Gminy Kije, Jadwiga Irla, Zbigniew Baran, Ojciec Proboszcz Wojciech.

Pan Dyrektor złożył serdeczne życzenia wszystkim przybyłym gościom , pracownikom Ośrodka i wychowankom, po czym oddał głos Pani Annie Michnickiej, prezesowi Fundacji Złote Serce, która również życzyła wszystkim zebranym zdrowych, spokojnych Świąt. Nie zabrakło również świątecznych życzeń od Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Anety Paproć.

Następnie Pan Dyrektor zapowiedział występ młodych artystów.

Jako pierwsi na scenie wystąpiły przedszkolaki, przedstawiając cztery  pory roku oddając tym samym hołd maleńkiemu Jezusowi leżącemu w żłóbku przy Maryi i Józefie.

Po ich pięknym występie przyszła pora na nieco starczych podopiecznych Naszego Ośrodka.

Aktorzy wiernie odtworzyli swoje role. Ubrani w przepiękne stroje- przygotowane specjalnie na tę okazję. Głośny i radosny śpiew kolęd w wykonaniu uczniów i pracowników uświadamiał i przypominał o tym, że Święta Bożego Narodzenia to przepiękny czas w gronie bliskich. Piękna scenografia wprowadzała zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój miłości i ciepła.

Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa i owacje na stojąco, które świadczyły o uznaniu publiczności za piękne wykonane przedstawienie.

Miłym zaskoczeniem dla zebranych gości, uczniów, pracowników, dyrekcji był szczególny występ Pana Ireneusza Gołuszki- Przewodniczącego Rady Powiatu i Pana Ryszarda Barny- Wicestarosty, którzy składając życzenia świąteczne postanowili zaśpiewać właśnie dla nas Fundacji Złote Serce i wszystkich zebranych gości kolędę pt” Wśród nocnej ciszy”. Wykonaniem tej pięknej kolędy Panowie wprawili w osłupienie przybyłych gości i równocześnie zachęcili wszystkich zebranych do odśpiewania jej wspólnie.

W świątecznych nastrojach zaproszeni gości oraz rodzice udali się na spotkanie Wigilijne, podczas którego połamali się opłatkiem, życząc sobie nawzajem wszystkiego co najlepsze.

Natomiast na podopiecznych Ośrodka czekał święty Mikołaj, który przybył prosto z Laponii. Mając ze sobą wielki wór wypchany po brzegi pięknymi prezentami.

Dzieci przywitały wielkimi brawami i uśmiechem na twarzy świętego Mikołaja, który przystąpił do swojego zadania, obdarowując dzieci wymarzonymi prezentami. Jako pierwsi podarunki otrzymały najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego. Mikołaj z przyjemnością pozował do zdjęć grupowych, rozmawiał z dziećmi i na końcu obiecał, że na pewno zjawi się tu za rok.

Galeria

Andrzejki 2017

Kiedy magii przyszedł czas
Hej siostrzyce czarownice
dalej, gdzie Umianowice!
Andrzejkowe mamy święto,
niechaj każdy zapamięta.
Niespodzianka na Was czeka!
W Złotym Sercu dyskoteka!

Andrzejki to prastary ludowy zwyczaj. Swym początkiem sięga dni bardzo bardzo odległych.
Już w mrokach średniowiecza wierzono, że w wigilię świętego Andrzeja, 29 listopada, duchy przodków podobnie jak w noc świętojańską wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice- w noc andrzejkową – związane z miłością i małżeństwem. Wierzenia te oparte na magii, fantazji, połączeniu świata rzeczywistego z marzeniem i bajaniem przetrwały do czasów współczesnych. W XXI wieku pod koniec roku kalendarzowego na przełomie jesieni i zimy, kiedy dzień przegrywa z nocą, pogrążając się w ciemności, dorośli, młodzież i dzieci spotykają się i wspólnie przepowiadają przyszłość. 30 listopada 2017 r. magiczna andrzejkowa atmosfera zapanowała także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Złote Serce. Tego dnia wróżbom i tańcom nie było końca! O godzinie 9.00 w świetlicy szkolnej w Umianowicach z głośników popłynęły pierwsze dźwięki energetycznej muzyki. Dodatkową atrakcją był występ młodych wokalistów ze Schroniska dla Nieletnich w Gackach, którzy pod opieką pana Sławomira Ziółkowskiego i pana Darka Zgrzebnickiego śpiewali znane i lubiane przeboje. Dzieciaki były zachwycone niecodzienną aranżacją piosenek oraz możliwością wspólnej zabawy z nowymi kolegami. O godzinie 10.00 w świetlicy pojawiły się wróżki z Zespołu Szkół w Kijach pod opieką pań: Wiesławy Zając, Agaty Kudasiewicz oraz Justyny Taźbierskiej. Nastał wyczekany czas wróżb, dzięki którym dzieci mogły poznać swą bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, losowania serc z imionami, horoskopu numerologicznego, wróżenia z ręki i za pomocą wirującej butelki, tradycyjnego lania wosku oraz słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość. Odczytywanie znaków i przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój. Cienie woskowych figurek pobudziły wyobraźnię a serduszka z imionami kolegów i koleżanek wywołały uśmiechy i rumieńce na twarzach. Wróżby przepaltane były wspólnym tańcem przy muzyce oraz zabawami, podczas których uczniowie zapoznali się z tradycjami i historią powstania święta.
Zabawy, uśmiechów, uścisków, przytuleń i radości było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają
już na nastepną andrzejkową dyskotekę, pamiętając o tym, że jest taki jeden dzień w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb…

Galeria

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Wśród pierwszaków chodzą słuchy,
Narzekają więc maluchy, powtarzają niewesoło:
Ślub będziemy, ślub będziemy brać ze szkołą!
Chciał uciekać Grzesio mały,
Ale Konrad, człek bywały
Wytłumaczył mu: Kolego!
Ślubowanie – to jest całkiem coś innego.
Musisz przyrzec, że bez przerwy
Będziesz dbał o pani nerwy,
Będziesz uczył się starannie,
Zachowywał nienagannie.
Gdy umowa taka stanie,
To jest właśnie ślubowanie.

W dniu 20.10.2017 r miało miejsce ważne wydarzenie w życiu uczniów klas pierwszych. W tym dniu zostali oni pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. W tej ważnej dla nich uroczystości byli z nimi rodzice, pan Dyrektor Jacek Kapałka, wychowawczynie, opiekunowie i starsi koledzy. Aby zostać uczniami naszej szkoły , nasze pociechy musiały wykazać się wiedzą o Polsce, wyrażoną w wierszach i piosenkach. Następnie w obecności wszystkich gości powtarzali słowa przysięgi:

Ślubuję być dobrym Polakiem,
Dbać o dobre imię klasy i szkoły.
Uczyć się pilnie, jak kochać Ojczyznę,
Jak dla niej pracować, kiedy dorosnę,
Ślubuję być dobrym kolegą,
Swym zachowaniem i nauką sprawiać radość
Rodzicom i nauczycielom.

Po ślubowaniu nastąpiło pasowanie na ucznia. Pan Dyrektor Jacek Kapałka, poprzez dotknięcie prawego ramienia każdego dziecka wielkim ołówkiem. Na zakończenie uroczystości Pan Dyrektor wraz z wychowawczyniami wręczyli ślubowanym uczniom drobne upominki. Po części oficjalnej był poczęstunek dla wszystkich gości oraz gry i zabawy dla dzieci.

Galeria

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to  wyjątkowe wydarzenie dla nauczycieli i pracowników oświaty. W związku   z tym  dnia 13 października w budynku liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie przygotowano powiatowe uroczystości dla wszystkich, którzy zawodowo związali się z nauczaniem dzieci i młodzieży.Gospodarze powiatu gościli pracowników prowadzonych placówek oświatowych.Na uroczystości zgromadzili się nauczyciele oraz Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja, Zespołu Szkół Zawodowych,   Specjalnego Ośrodka Szkolno– Wychowawczego w Pińczowie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.Wyrazem uznania dla działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Złote Serce” było zaproszenie przez Pana Starostę Powiatu Pińczowskiego Zbigniewa Kierkowskiego, Prezesa Fundacji Annę Michnicką, Dyrektora szkoły Jacka Kapałkę, nauczycieli i pracowników Fundacji.

Pan Starosta podziękował wszystkim , którzy przyczyniają się do rozszerzenia wiedzy młodzieży i przekazał moc życzeń  dla  pińczowskich nauczycieli oraz życzył całej społeczności szkolnej z okazji ich święta wielu sukcesów i satysfakcji z pracy zawodowej.

Podczas spotkania z Dyrektorami i nauczycielami szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Pińczowski zostały wręczone nagrody Prezesa oraz Dyrektora Fundacji. Prezentujemy listę nauczycieli i pracowników Oświaty, którzy zostali wyróżnieni:

Nagroda Prezesa Fundacji : Dziura Joanna, Gręda Ewelina, Grdulska Monika, Maruszak Małgorzata, Piasecka Ewelina, Puchała Ilona, Rogala Marzena, Sikora Daniel.

Nagroda Dyrektora: Bandura Katarzyna, Bartosiak Ewa, Cofór Marzena, Dębska Iwona, Gądek Paulina, Gębka Anna, Gil Grzegorz, Kabat Katarzyna, Mazur Kamila, Morzonek Marcin, Obważanek Justyna, Soja Katarzyna, Tęcza Marzena,Wójcik Magdalena.

Następnie Pan Dyrektor poinformował wszystkich zebranych gości o ukończonych awansach nauczycieli Fundacji, którzy pozytywnie zdali egzamin  na  stopień nauczyciela  mianowanego  przez: Agnieszkę Kawiorską, Wiolettę Dziadek, Mirosława Maja. Zasłużony awans na stopień nauczyciela kontraktowego  otrzymali:AnnaGłombińska, Anna Gębka, Paulina Gądek, Marzena Smaczyńska, Kamil Latocha, Katarzyna Kabat, Monika Sułek, Katarzyna Bandura.

Prezes Fundacji Anna Michnicka wraz z Dyrektorem Jackiem Kapałką serdecznie dziękowali nagrodzonym nauczycielom i pracownikom za sumienną i rzetelną pracę oraz zaangażowanie i wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych. Nagrodzeni usłyszeli również słowa uznania od Pana Starosty Powiatu Pińczowskiego Zbigniewa Kierkowskiego , Wicestarosty Ryszarda Barny oraz Pani Dyrektor Wydziału Organizacji i Rozwoju Edukacji Katarzyny Nowackiej.

Serdecznie dziękujemy Staroście Powiatu Pińczowskiego za zaproszenie na tak ważną uroczystość.

Galeria